STMicroelectronics STGF20NB60S
Mfr. Part # :
STGF20NB60S
Description
IGBT 600V 24A 40W TO220FP
DataSheet
STGF20NB60S PDF
Price is not available, please RFQ
STGF20NB60S Tech Specifications
  • Series:PowerMESH™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):24 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):70 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 20A
  • Power - Max:40 W
  • Switching Energy:840µJ (on), 7.4mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:83 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:92ns/1.1µs
  • Test Condition:480V, 20A, 100Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)