Wickmann / Littelfuse IXYT85N120A4HV
Mfr. Part # :
IXYT85N120A4HV
Description
IGBT GENX4 1200V 85A TO268HV
DataSheet
IXYT85N120A4HV PDF
Price is not available, please RFQ
IXYT85N120A4HV Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):300 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):520 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 85A
  • Power - Max:1150 W
  • Switching Energy:4.9mJ (on), 8.3mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:200 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:40ns/400ns
  • Test Condition:600V, 60A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):40 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)