Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGL40N120ANDTU
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGL40N120ANDTU
Description
IGBT NPT 1200V 64A TO264-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGL40N120ANDTU PDF
Price is not available, please RFQ
FGL40N120ANDTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):64 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:500 W
  • Switching Energy:2.3mJ (on), 1.1mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:220 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:15ns/110ns
  • Test Condition:600V, 40A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):112 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)