Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NGTB35N65FL2WG
Mfr. Part # :
NGTB35N65FL2WG
Description
IGBT TRENCH/FS 650V 70A TO247
DataSheet
NGTB35N65FL2WG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB35N65FL2WG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):70 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 35A
  • Power - Max:300 W
  • Switching Energy:840µJ (on), 280µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:125 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:72ns/132ns
  • Test Condition:400V, 35A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):68 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)