Wickmann / Littelfuse IXYH55N120A4
Mfr. Part # :
IXYH55N120A4
Description
IGBT GENX4 1200V 55A TO247
DataSheet
IXYH55N120A4 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYH55N120A4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):175 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):350 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 55A
  • Power - Max:650 W
  • Switching Energy:2.3mJ (on), 5.3mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:110 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:23ns/300ns
  • Test Condition:600V, 40A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):35 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)