Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGH75T65SQDNL4
Mfr. Part # :
FGH75T65SQDNL4
Description
650V/75 FAST IGBT FSIII T
DataSheet
FGH75T65SQDNL4 PDF
Price is not available, please RFQ
FGH75T65SQDNL4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):200 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 75A
  • Power - Max:375 W
  • Switching Energy:1.25mJ (on), 1.26mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:152 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:44ns/208ns
  • Test Condition:400V, 75A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):134 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)