Wickmann / Littelfuse IXBF50N360
Mfr. Part # :
IXBF50N360
Description
IGBT 3600V 70A 290W I4-PAK
DataSheet
IXBF50N360 PDF
Price is not available, please RFQ
IXBF50N360 Tech Specifications
  • Series:BIMOSFET™
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):3600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):70 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):420 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.9V @ 15V, 50A
  • Power - Max:290 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:210 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:46ns/205ns
  • Test Condition:960V, 50A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):1.7 µs
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)