Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGAF40N60SMD
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGAF40N60SMD
Description
IGBT FIELD STOP 600V 80A TO3PF
DataSheet
FGAF40N60SMD PDF
Price is not available, please RFQ
FGAF40N60SMD Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 40A
  • Power - Max:115 W
  • Switching Energy:870µJ (on), 260µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:119 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:12ns/92ns
  • Test Condition:400V, 40A, 6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):36 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)