Rochester Electronics IGW30N60TPXKSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IGW30N60TPXKSA1
Description
IGW30N60 - DISCRETE IGBT WITHOUT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IGW30N60TPXKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IGW30N60TPXKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):53 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):90 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 30A
  • Power - Max:200 W
  • Switching Energy:710µJ (on), 420µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:130 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:15ns/179ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10.5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)