Rochester Electronics SGP5N60RUFDTU
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SGP5N60RUFDTU
Description
N-CHANNEL IGBT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
SGP5N60RUFDTU PDF
Price is not available, please RFQ
SGP5N60RUFDTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):8 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):15 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 5A
  • Power - Max:60 W
  • Switching Energy:88µJ (on), 107µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:16 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:13ns/34ns
  • Test Condition:300V, 5A, 40Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):55 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)