STMicroelectronics STGW30NC60KD
Mfr. Part # :
STGW30NC60KD
Description
IGBT 600V 60A 200W TO247
DataSheet
STGW30NC60KD PDF
Price is not available, please RFQ
STGW30NC60KD Tech Specifications
  • Series:PowerMESH™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):125 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 20A
  • Power - Max:200 W
  • Switching Energy:350µJ (on), 435µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:96 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:29ns/120ns
  • Test Condition:480V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):40 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)