Wickmann / Littelfuse IXBH42N250
Mfr. Part # :
IXBH42N250
Description
BIMOSFET TRANS 2500V 42A TO-247A
DataSheet
IXBH42N250 PDF
Price is not available, please RFQ
IXBH42N250 Tech Specifications
  • Series:BIMOSFET™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):2500 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):104 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):400 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3V @ 15V, 42A
  • Power - Max:500 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:200 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:72ns/445ns
  • Test Condition:1250V, 42A, 20Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):1.7 µs
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)