Wickmann / Littelfuse IXGH20N120A3
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
IXGH20N120A3
Description
IGBT 1200V 40A 180W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXGH20N120A3 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGH20N120A3 Tech Specifications
  • Series:GenX3™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 20A
  • Power - Max:180 W
  • Switching Energy:2.85mJ (on), 6.47mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:50 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:16ns/290ns
  • Test Condition:960V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)