Rochester Electronics IHW20N120R3FKSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IHW20N120R3FKSA1
Description
IGBT, 40A, 1200V, N-CHANNEL
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IHW20N120R3FKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IHW20N120R3FKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 20A
  • Power - Max:310 W
  • Switching Energy:950µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:211 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/387ns
  • Test Condition:600V, 20A, 15Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)