Wickmann / Littelfuse IXA20I1200PB
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
IXA20I1200PB
Description
IGBT 1200V 33A 130W TO220
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXA20I1200PB PDF
Price is not available, please RFQ
IXA20I1200PB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):38 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):-
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 15A
  • Power - Max:165 W
  • Switching Energy:1.65mJ (on), 1.7mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:47 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:600V, 15A, 56Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)