Rochester Electronics NGTB40N65FL2WG
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
NGTB40N65FL2WG
Description
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
NGTB40N65FL2WG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB40N65FL2WG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):160 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 40A
  • Power - Max:366 W
  • Switching Energy:970µJ (on), 440µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:170 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:84ns/177ns
  • Test Condition:400V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):72 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)