Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOK60B65M3
Mfr. Part # :
AOK60B65M3
Description
IGBT 650V 60A TO247
DataSheet
AOK60B65M3 PDF
Price is not available, please RFQ
AOK60B65M3 Tech Specifications
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):120 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):180 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.45V @ 15V, 60A
  • Power - Max:500 W
  • Switching Energy:2.6mJ (on), 1.3mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:106 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:44ns/166ns
  • Test Condition:400V, 60A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):346 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)