ROHM Semiconductor RGS80TSX2HRC11
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
RGS80TSX2HRC11
Description
1200V 40A FIELD STOP TRENCH IGBT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
RGS80TSX2HRC11 PDF
Price is not available, please RFQ
RGS80TSX2HRC11 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 40A
  • Power - Max:555 W
  • Switching Energy:3mJ (on), 3.1mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:104 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:49ns/199ns
  • Test Condition:600V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)