STMicroelectronics STGD3NB60FT4
Mfr. Part # :
STGD3NB60FT4
Description
IGBT 600V 6A 60W DPAK
DataSheet
STGD3NB60FT4 PDF
Price is not available, please RFQ
STGD3NB60FT4 Tech Specifications
  • Series:PowerMESH™
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):6 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):24 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 3A
  • Power - Max:60 W
  • Switching Energy:125µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:16 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:12.5ns/105ns
  • Test Condition:480V, 3A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):45 ns
  • Operating Temperature:150°C (TJ)