Rochester Electronics SGB10N60AATMA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SGB10N60AATMA1
Description
IGBT, 20A I(C), 600V V(BR)CES, N
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
SGB10N60AATMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
SGB10N60AATMA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):20 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):40 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 10A
  • Power - Max:92 W
  • Switching Energy:320µJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:52 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:28ns/178ns
  • Test Condition:400V, 10A, 25Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)