Wickmann / Littelfuse IXGX100N170
Mfr. Part # :
IXGX100N170
Description
IGBT 1700V 170A 830W PLUS247
DataSheet
IXGX100N170 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGX100N170 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):170 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):600 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3V @ 15V, 100A
  • Power - Max:830 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:425 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)