IR (Infineon Technologies) AIKW30N60CTXKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
AIKW30N60CTXKSA1
Description
IC DISCRETE 600V TO247-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
AIKW30N60CTXKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
AIKW30N60CTXKSA1 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, TrenchStop™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):90 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.05V @ 15V, 30A
  • Power - Max:187 W
  • Switching Energy:690µJ (on), 770µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:167 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:23ns/254ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10.6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)