STMicroelectronics STGW15H120F2
Mfr. Part # :
STGW15H120F2
Description
IGBT H-SERIES 1200V 15A TO-247
DataSheet
STGW15H120F2 PDF
Price is not available, please RFQ
STGW15H120F2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.6V @ 15V, 15A
  • Power - Max:259 W
  • Switching Energy:380µJ (on), 370µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:67 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:23ns/111ns
  • Test Condition:600V, 15A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)