Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGA50N100BNTDTU
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGA50N100BNTDTU
Description
IGBT 1000V 50A 156W TO3P
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGA50N100BNTDTU PDF
Price is not available, please RFQ
FGA50N100BNTDTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Last Time Buy
  • IGBT Type:NPT and Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1000 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):50 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):100 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.9V @ 15V, 60A
  • Power - Max:156 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:275 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):1.5 µs
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)