Roving Networks / Microchip Technology APT68GA60LD40
Mfr. Part # :
APT68GA60LD40
Description
IGBT 600V 121A 520W TO-264
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT68GA60LD40 PDF
Price is not available, please RFQ
APT68GA60LD40 Tech Specifications
  • Series:POWER MOS 8™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):121 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):202 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 40A
  • Power - Max:520 W
  • Switching Energy:715µJ (on), 607µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:198 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:21ns/133ns
  • Test Condition:400V, 40A, 4.7Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):22 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)