Wickmann / Littelfuse IXYP10N65B3D1
Mfr. Part # :
IXYP10N65B3D1
Description
DISC IGBT XPT-GENX3 TO-220AB/FP
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXYP10N65B3D1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYP10N65B3D1 Tech Specifications
  • Series:XPT™, GenX3™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):32 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):62 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.95V @ 15V, 10A
  • Power - Max:160 W
  • Switching Energy:300µJ (on), 200µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:20 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:17ns/125ns
  • Test Condition:400V, 10A, 50Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):29 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)