Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NGTB30N135IHR1WG
Mfr. Part # :
NGTB30N135IHR1WG
Description
IGBT 1350V 30A TO247
DataSheet
NGTB30N135IHR1WG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB30N135IHR1WG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Last Time Buy
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1350 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3V @ 15V, 30A
  • Power - Max:394 W
  • Switching Energy:630µA (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:220 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/200ns
  • Test Condition:600V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)