Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGH40N60SFDTU
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGH40N60SFDTU
Description
IGBT FIELD STOP 600V 80A TO247-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGH40N60SFDTU PDF
Price is not available, please RFQ
FGH40N60SFDTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.9V @ 15V, 40A
  • Power - Max:290 W
  • Switching Energy:1.13mJ (on), 310µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:120 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:25ns/115ns
  • Test Condition:400V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):45 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)