Rochester Electronics IRGIB10B60KD1P
Mfr. Part # :
IRGIB10B60KD1P
Description
IGBT W/ULTRAFAST SOFT RECOVERY D
DataSheet
IRGIB10B60KD1P PDF
Price is not available, please RFQ
IRGIB10B60KD1P Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):16 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):32 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 10A
  • Power - Max:44 W
  • Switching Energy:156µJ (on), 165µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:41 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:25ns/180ns
  • Test Condition:400V, 10A, 50Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):79 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)