STMicroelectronics STGW50H65DFB2-4
Mfr. Part # :
STGW50H65DFB2-4
Description
TRENCH GATE FIELD-STOP, 650 V, 5
DataSheet
STGW50H65DFB2-4 PDF
Price is not available, please RFQ
STGW50H65DFB2-4 Tech Specifications
  • Series:HB2
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):86 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 50A
  • Power - Max:272 W
  • Switching Energy:629µJ (on), 478µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:151 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/128ns
  • Test Condition:400V, 50A, 12Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):92 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)