Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOK20B135E1
Mfr. Part # :
AOK20B135E1
Description
IGBT 1350V 20A 340W TO247
DataSheet
AOK20B135E1 PDF
Price is not available, please RFQ
AOK20B135E1 Tech Specifications
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1350 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 20A
  • Power - Max:250 W
  • Switching Energy:800µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:58 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-/134ns
  • Test Condition:600V, 20A, 15Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)