Roving Networks / Microchip Technology APT100GN60LDQ4G
Mfr. Part # :
APT100GN60LDQ4G
Description
IGBT 600V 229A 625W TO264
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT100GN60LDQ4G PDF
Price is not available, please RFQ
APT100GN60LDQ4G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):229 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):300 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.85V @ 15V, 100A
  • Power - Max:625 W
  • Switching Energy:4.75mJ (on), 2.675mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:600 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:31ns/310ns
  • Test Condition:400V, 100A, 1Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)