Rochester Electronics SGH10N60RUFDTU
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SGH10N60RUFDTU
Description
IGBT, 16A, 600V, N-CHANNEL
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
SGH10N60RUFDTU PDF
Price is not available, please RFQ
SGH10N60RUFDTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):16 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):30 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 10A
  • Power - Max:75 W
  • Switching Energy:141µJ (on), 215µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:30 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:15ns/36ns
  • Test Condition:300V, 10A, 20Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):60 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)