Rochester Electronics NGTB25N120LWG
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
NGTB25N120LWG
Description
IGBT, 50A, 1200V, N-CHANNEL
DataSheet
NGTB25N120LWG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB25N120LWG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):50 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 25A
  • Power - Max:192 W
  • Switching Energy:3.4mJ (on), 800µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:200 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:89ns/235ns
  • Test Condition:600V, 25A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)