IR (Infineon Technologies) SGP15N120XKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
SGP15N120XKSA1
Description
IGBT 1200V 30A 198W TO220-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
SGP15N120XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
SGP15N120XKSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Last Time Buy
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):52 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.6V @ 15V, 15A
  • Power - Max:198 W
  • Switching Energy:1.9mJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:130 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/580ns
  • Test Condition:800V, 15A, 33Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)