IR (Infineon Technologies) IKW75N65SS5XKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKW75N65SS5XKSA1
Description
INDUSTRY 14
DataSheet
IKW75N65SS5XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKW75N65SS5XKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™ 5
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):300 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.7V @ 15V, 75A
  • Power - Max:395 W
  • Switching Energy:450µJ (on), 750µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:164 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:22ns/145ns
  • Test Condition:400V, 75A, 5.6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)