Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor SGL160N60UFDTU
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
SGL160N60UFDTU
Description
IGBT 600V 160A 250W TO264
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
SGL160N60UFDTU PDF
Price is not available, please RFQ
SGL160N60UFDTU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):160 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):300 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.6V @ 15V, 80A
  • Power - Max:250 W
  • Switching Energy:2.5mJ (on), 1.76mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:345 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:40ns/90ns
  • Test Condition:300V, 80A, 3.9Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):95 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)