STMicroelectronics STGWA80H65DFB
Mfr. Part # :
STGWA80H65DFB
Description
IGBT BIPO 650V 80A TO247-3
DataSheet
STGWA80H65DFB PDF
Price is not available, please RFQ
STGWA80H65DFB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):120 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):240 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 80A
  • Power - Max:469 W
  • Switching Energy:2.1mJ (on), 1.5mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:414 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:84ns/280ns
  • Test Condition:400V, 80A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):85 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)