IR (Infineon Technologies) IKD10N60RATMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKD10N60RATMA1
Description
IGBT 600V 20A TO252-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKD10N60RATMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKD10N60RATMA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):20 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):30 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 10A
  • Power - Max:150 W
  • Switching Energy:210µJ (on), 380µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:64 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:14ns/192ns
  • Test Condition:400V, 10A, 23Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)