IR (Infineon Technologies) IKW30N60H3FKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKW30N60H3FKSA1
Description
IGBT 600V 60A 187W TO247-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKW30N60H3FKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKW30N60H3FKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 30A
  • Power - Max:187 W
  • Switching Energy:1.38mJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:165 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:21ns/207ns
  • Test Condition:400V, 30A, 10.5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):38 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)