Rochester Electronics FGPF120N30TU
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FGPF120N30TU
Description
N-CHANNEL IGBT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGPF120N30TU PDF
Price is not available, please RFQ
FGPF120N30TU Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):300 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):120 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):180 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.4V @ 15V, 25A
  • Power - Max:60 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:112 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)