Rochester Electronics IRGP35B60PDPBF
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IRGP35B60PDPBF
Description
AUTOMOTIVE WARP2 IGBT ULTRAFAST
DataSheet
IRGP35B60PDPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRGP35B60PDPBF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.55V @ 15V, 35A
  • Power - Max:308 W
  • Switching Energy:220µJ (on), 215µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:240 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:26ns/110ns
  • Test Condition:390V, 22A, 3.3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):42 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)