Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGH30N60LSDTU
Mfr. Part # :
FGH30N60LSDTU
Description
IGBT 600V 60A TO247-3
DataSheet
FGH30N60LSDTU PDF
Price is not available, please RFQ
FGH30N60LSDTU Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):90 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.4V @ 15V, 30A
  • Power - Max:480 W
  • Switching Energy:1.1mJ (on), 21mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:225 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/250ns
  • Test Condition:400V, 30A, 6.8Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):35 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)