Wickmann / Littelfuse IXGR72N60B3H1
Mfr. Part # :
IXGR72N60B3H1
Description
IGBT 600V 75A 200W ISOPLUS247
DataSheet
IXGR72N60B3H1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGR72N60B3H1 Tech Specifications
  • Series:GenX3™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):450 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 60A
  • Power - Max:200 W
  • Switching Energy:1.4mJ (on), 1mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:225 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:31ns/152ns
  • Test Condition:480V, 50A, 3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):140 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)