Rochester Electronics IRGB15B60KDPBF
Mfr. Part # :
IRGB15B60KDPBF
Description
IGBT, 31A I(C), 600V V(BR)CES, N
DataSheet
IRGB15B60KDPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRGB15B60KDPBF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):31 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):62 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.2V @ 15V, 15A
  • Power - Max:208 W
  • Switching Energy:220µJ (on), 340µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:84 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:34ns/184ns
  • Test Condition:400V, 15A, 22Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):92 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)