Roving Networks / Microchip Technology APT50GP60B2DQ2G
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
APT50GP60B2DQ2G
Description
IGBT 600V 150A 625W TMAX
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT50GP60B2DQ2G PDF
Price is not available, please RFQ
APT50GP60B2DQ2G Tech Specifications
  • Series:POWER MOS 7®
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):190 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 50A
  • Power - Max:625 W
  • Switching Energy:465µJ (on), 635µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:165 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:19ns/85ns
  • Test Condition:400V, 50A, 4.3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)