IR (Infineon Technologies) IGW60T120FKSA1
Mfr. Part # :
IGW60T120FKSA1
Description
IGBT TRENCH 1200V 100A TO247-3
DataSheet
IGW60T120FKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IGW60T120FKSA1 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 60A
  • Power - Max:375 W
  • Switching Energy:9.5mJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:280 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:50ns/480ns
  • Test Condition:600V, 60A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)