Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOK50B65M2
Mfr. Part # :
AOK50B65M2
Description
IGBT 650V 50A TO247
DataSheet
AOK50B65M2 PDF
Price is not available, please RFQ
AOK50B65M2 Tech Specifications
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):150 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.2V @ 15V, 50A
  • Power - Max:500 W
  • Switching Energy:2.09mJ (on), 1.03mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:102 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:46ns/182ns
  • Test Condition:400V, 50A, 6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):327 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)