Wickmann / Littelfuse IXYX140N90C3
Mfr. Part # :
IXYX140N90C3
Description
IGBT 900V 310A 1630W TO247
DataSheet
IXYX140N90C3 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYX140N90C3 Tech Specifications
  • Series:GenX3™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):900 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):310 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):840 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 140A
  • Power - Max:1630 W
  • Switching Energy:4.3mJ (on), 4mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:330 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:40ns/145ns
  • Test Condition:450V, 100A, 1Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)