Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor HGTG30N60B3D
Mfr. Part # :
HGTG30N60B3D
Description
IGBT 600V 60A TO247-3
DataSheet
HGTG30N60B3D PDF
Price is not available, please RFQ
HGTG30N60B3D Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Last Time Buy
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):220 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 30A
  • Power - Max:208 W
  • Switching Energy:550µJ (on), 680µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:170 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:36ns/137ns
  • Test Condition:480V, 30A, 3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):55 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)